Sluneční tavidlo

Už léta mám se slunečním tavidlem ten problém, že souše na likvidaci mám připraveny na podzim až v době, kdy slunce už tak nesvítí. Letos jsem se však rozhodl, posbíral materiál co dům dá a sestavil velkoobjemové tavidlo na 25 rámků. Skříň jsem slepil a sešrouboval z 5 cm extruďáku, okno z odřezků polykarbonátu zašrouboval do těžkého rámu svařeného z úhelníků. Předpokládám použití bez pantů s utěsněním pouze vlastní vahou okna. Dnes 7. května jsem provedl první zkoušku - paráda. Teplota pod sklem byla taková, tě že nešlo holou rukou sáhnou na vytavené rámky. Samotné košilky jsou tak suché, že mezi prsty šustí a ze shora jsou jakoby spálené. Pak, že polykarbonát špatně propouští sálavé teplo.


 

 


roztavení vosku po první várce

připravena druhá várka

odložené okno

 

Po létě mohu provést zhodnocení:


vytavený vosk - paráda

 


vytavené rámky

celkový pohled na tavidlo po létě

"roztavená" spodní část

 "roztavená" horní část

"roztavené" dno

včely sbírající propolis ze zrušených nástavků

včely sbírající propolis ze zrušených nástavků

včely sbírající propolis ze zrušených nástavků

 včely sbírající propolis ze zrušených nástavků

Červnové slunce je příliš "teplé" na tuto jednoduchou konstrukci skříně slunečního tavidla. V ostatních měsících (až do konce září) pracovalo bezpečně. Novou skříň vystrojím sololitovou vložkou a vyhnu se raději ostrému červnovému slunci. Místo polykarbonátu stačí jednoduché sklo.


bedna s dřevotřískovou vložkou

vložený žebřík na vysoké plásty - aby vysely svisle

přidané zrcadlo z pozinkovaného plechu

Po několika letech zkušeností jsem zjistil, že funguje dobře už celý duben. Nejméně tavidlo funguje v květnu. Pravděpodobně za to může vlhký vzduch vznikající opdařováním povrchové vlhkosti země. V červnu se výkon vrací k normálu.